Nasze wydarzenia

O SPOTKANIU DRUŻYN ZIELONEGO PIERŚCIENIA WARSZAWY NAD RZEKĄ MAŁĄ / WIERZBNĄ 5.06.2022

Znakomite zdjęcia @Robert Tyszek (poniżej) oddają nastrój tego niezapomnianego poranka, kiedy to @Daniel Petryczkiewicz poprowadził nas po pas w wodzie przez bobrowe szlaki na Dzieciaku i dalej przez samo serce naszej małej konstancińskiej dżungli, które w czerwcowym słońcu zdało się być Jądrem Jasności, the Heart of Brightness.

Niezwykle ważne jest, że aktywiści leśni z niemal wszystkich zakątków i okolic Warszawy spotykają się nie na szkolenie czy wykład, ale na wspólny spacer. Na co dzień miewamy tendencję do zamykania się w lokalnych bańkach. Ulica Śródpolna walczy z patodeweloperką łanową; Podleśna – o „swój” ostatni kawałeczek starego lasu; Moczarowa – o wodną oazę bioróżnorodności, której Wody Polskie nie raczyły nanieść na swoje mapy. Te ulice są tuż obok siebie, ale nie współpracują ze sobą. Często nawet nie wiedzą wzajemnie o swoim istnieniu. Takie wyizolowane grupki łatwo jest rozgrywać przeciwko sobie, zastraszać i zniechęcać. Pod naporem biurokracji i układów, społecznicy gorzknieją, a ich działania tracą impet. Widać to znakomicie na naszym konstancińskim podwórku, gdzie osobne wysiłki wielu grup i grupek od lat rozbijają się o mur powszechnej „niemożności”.

Okazuje się, że można i warto spotykać się i działać razem. Nie jest prawdą, że łęg na Białołęce nie ma związku z cennymi ostojami pod Rembertowem czy z dąbrowami w Lesie Młochowskim. Wszystkie one podlegają temu samemu prawu (ustawom i rozporządzeniom), które można i należy poprawić. Wszystkie są wytworem tego samego braku metropolitarnej spójności, która czyni z aglomeracji warszawskiej jedno z najbardziej chaotycznych, nieprzewidywalnych, niezdrowych i niewygodnych miejsc do życia w całej Unii Europejskiej. Skoro politycy od dziesiątek lat nie potrafią owej spójności zapewnić, może nakłoni ich do tego oddolny ruch społeczny, grassroots power.

W spacerze nad rzeką Małą uczestniczyli aktywiści i lasomani z Północy (Lasy Legionowskie i Jabłonowskie, Łęgi Wiślane), Wschodu (Lasy Rembertowsko-Okuniewskie), Południa (Lasy Chojnowskie, Park w Zamieniu) i Zachodu (Lasy Młochowskie), z lasów miejskich w zarządzie miasta (m.in. Las Kabacki, Las na Kole), radni z samorządów warszawskich i okołowarszawskich oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian" (nasz znakomity przewodnik - Paweł Tkaczyk) i Fundacji „Lasy i Obywatele”.

Do zobaczenia już za tydzień podczas szkoleń terenowych dla leśnych grup strażniczych @Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze @Natural Forest Foundation!


















































































































































































































































































Panel dyskusyjny na temat
Zielonego Pierścienia aglomeracji warszawskiej

Padło m.in. pytanie: Czy Zielony Pierścień Warszawy istnieje? Wielu leśników i urzędników twierdzi, że tak, powołując się na rozmaite pomysły przedstawiane od zakończenia II w. św. Pani doc. Cieszewska jednak zaprzeczyła: Pierścień jest na razie tylko koncepcją. Każda z jego 50 gmin realizuje własne doraźne cele planistyczne nie oglądając się na pozostałe gminy. Nie ma ŻADNEJ spójnej polityki przestrzennej czy strategii zrównoważonego rozwoju aglomeracji. Najbardziej cierpią na tym mieszkańcy (patodeweloperka, brak przestrzeni publicznej), przyroda (pogłębiająca się atomizacja i degradacja enklaw przyrodniczych), retencja wody, jakość powietrza, dostępność zdrowej żywności lokalnej. Celem naszego Porozumienia jest zatrzymanie tych destruktywnych procesów przez zmiany w prawie, wykup ziemi, edukację oraz budowę oddolnej platformy porozumienia między samorządami i interesariuszami Pierścienia.

Panel odbył się ONLINE na platformie Zoom:
17 maja 2022 r., 18.00-20.30
Udostępniamy Wam nagranie całości tego wydarzenia:
0:00 Przedstawienie panelistów (Marta Jagusztyn-Krynicka, Fundacja Lasy i Obywatele) 2:42 Wprowadzenie: Porozumienie Inicjatyw dla Zielonego Pierścienia Warszawy: Nasze cele, plany, metody. Co już zrobiliśmy? (Tomasz Zymer, AdKP Piaseczno, Inicjatywa Kabacki Las, Komitet Społeczny Łęgi Oborskie) (w tym od 3: 43 do 7:19 filmik o naszym Porozumieniu)
24:20 O zielonych pierścieniach miast na świecie i w Polsce: Jak możemy w Warszawie wykorzystać doświadczenia z innych miast (dr hab. Agata Cieszewska, Katedra Architektury Krajobrazu SGGW, współtwórczyni koncepcji Zielonego Pierścienia aglomeracji warszawskiej)
58:05 Jak dostosowujemy Warszawę do wyzwań klimatycznych - strategia władz miasta (Leszek Drogosz, Dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy)
1:28:48 DYSKUSJA 2:25:55 Podsumowanie panelu (Tomasz Zymer)

Celem panelu było:

- omówienie koncepcji Zielonego Pierścienia aglomeracji warszawskiej w kontekście podobnych już zrealizowanych projektów w Europie i na świecie, 

- wstępne określenie uwarunkowań jego możliwej implementacji prawnej, 

- omówienie roli działań obywatelskich we wsparciu dla tego projektu, a także 

- metod budowy platformy porozumienia interesariuszy Pierścienia.

***

W ostatnich latach tracimy coraz więcej terenów zielonych w i wokół miasta:

·       Lasy padają łupem intensywnej gospodarki leśnej.

·       Chaotyczna zabudowa niszczy ekosystemy, retencję, przestrzeń publiczną i krajobraz.

Przekłada się to na koszty ekologiczne, zdrowotne i społeczne. Pod zabudowę przewidziano w gminach okołowarszawskich od 2 do 5 razy więcej przestrzeni niż wynikałoby z prognoz demograficznych. Kosztów niezbędnej infrastruktury i usług dla takiej rozproszonej zabudowy nie wytrzyma żadna gmina.

Jest na to sprawdzone w wielu krajach na świecie rozwiązanie – zielony pierścień wokół metropolii. Najstarsze istnieją od 150 lat i świetnie zdały egzamin, chroniąc lasy, łąki, pola i tereny podmokłe przed wylesianiem i zabudową. Koncepcja Zielonego Pierścienia jest wpisana do dokumentów dotyczących aglomeracji warszawskiej, niestety wyłącznie jako deklaracja bez mocy prawnej.

Czy możemy to zmienić? Tak, budując szeroką platformę społeczną wspierającą realizację Zielonego Pierścienia.

***

Spotkanie organizowane jest przez Porozumienie Inicjatyw Obywatelskich dla Zielonego Pierścienia Warszawy działającego pod parasolem Fundacji Lasy i Obywatele.

***

Spotkanie współfinansowane w ramach projektu Lasy są Wspólne (program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy)

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz