Filmy o Ludziach Pierścienia

 Nasz Serial o Ludziach Pierścienia

Poniżej możecie obejrzeć krótkie (5-7 minut) filmiki o poszczególnych grupach, stowarzyszeniach, fundacjach, które weszły w skład Porozumienia Inicjatyw dla Zielonego Pierścienia Warszawy. Każda z nich opowiada w filmie o swoim lesie, łące, mokradle, parku, kanałku - o tym, jak próbują je chronić, na jakie napotykają przeszkody i jakie już mają sukcesy.

Większość z tych grup 3 lata temu jeszcze nie istniała. Pandemia, rosnąca świadomość klimatyczna, a także intensyfikacja pozyskania drewna w lasach okołomiejskich przez PPL Lasy Państwowe - wywołały zjawisko unikalne na skalę europejską. Liczba aktywnych grup działających lokalnie na rzecz przyrody i klimatu rośnie każdego roku w postępie więcej niż geometrycznym. 

Każda z tych grup i grupek ma swoje ukochane miejsca, drzewa, fragmenty przyrody. W zdecydowanej większości przypadków są to tereny i obiekty publiczne. Paradoks polega na tym, że społeczności lokalne muszą bronić swoich skrawków biosfery przed instytucjami, które teoretycznie opiekują się nimi W IMIENIU i NA RZECZ mieszkańców: samorządami gminnymi i powiatowymi, Lasami Państwowymi i Miejskimi, RDOŚ, Wodami Polskimi itp. To smutne i jednocześnie niosące nadzieję zjawisko: lokalne społeczności aktywnie występujące w obronie "swojej" przyrody PRZECIW tym, którzy z naszego wyboru i z naszych podatków zostali powołani, żeby ją chronić.

Jednak czy musimy opierać wszystkie nasze działania na proteście i sprzeciwie? A może da się rozmawiać z decydentami, z zarządcami lasów, z właścicielami gruntów, ze wszystkimi interesariuszami Pierścienia, aby zamiast konfliktów budować platformę porozumienia dla wspólnego dobra? Czy można desperackie, lokalne, egoistyczne NIE zastąpić radosnym i wspólnym TAK?

Odcinki będą dodawane sukcesywnie.

***
ODCINEK 1: BRAMA LASU (JAZGARZEW) - AdKP PIASECZNO
Brama Lasu to przypadek szczególny, w którym współpraca lokalnych aktywistów, mieszkańców, Nadleśnictwa Chojnów i Gminy Piaseczno ma szansę zakończyć się sukcesem - ustanowieniem ochrony malutkiego paska bezcennego różnorodnego starodrzewu na skraju niemal już w całości "odnowionego", czyli wyciętego lasu. Członkowie i sympatycy Alarm dla Klimatu opowiadają, w jaki sposób udało im się doprowadzić do współpracy leśników z mieszkańcami i samorządem. Pokazujemy też, jaką fikcją są w Polsce takie rzekome formy ochrony przyrody i krajobrazu jak park krajobrazowy i lasy ochronne. Ten stan rzeczy można zmienić - zmieniając zapisy ustaw, rozporządzeń i tzw. planów ochrony.

***

Reżyseria i zdjęcia: Jan de Groot



ODCINEK 2: ŁAWICE KIEŁPIŃSKIE I KANAŁ HENRYKOWSKI - OTOP BIAŁOŁĘKA

Ten odcinek czekał na montaż i publikację od pierwszych mgnień wiosny. Mea culpa! Na szczęście Jan de Groot potrafi wszystko. Przepraszamy za jakość głosu (nagrywaliśmy jeszcze bez mikrofonów krawatowych). Jednak zarówno treść, jak i bohaterowie filmu są niezwykli. Waldemar Kamiński i Renata Brząkała są wszędzie tam, gdzie dzieje się przyszłość Nowej Zielonej Warszawy: przywracają mieszkańcom plażę w Porcie Żerańskim; negocjują naturalny byt golędzinowskiego międzywala (niedawno szumnie ogłoszonego parkiem miejskim); dbają o jabłonowskie sowy i inne rzadkie gatunki ptaków; projektują park rzeczny na Białołęce; pilnują, by miejskie inwestycje nie kończyły się wycinką drzew. Wszędzie ich pełno, od Kampinosu aż po Urzecze. Gdyby wszyscy aktywiści okołowarszawscy byli tak pracowici, pełni humoru i skuteczni, Jedyny Pierścień mielibyśmy już dawno niemal w kieszeni :) Our precious ;)

Oto tematy poruszane w tym króciutkim (mniej niż 6 minut) filmiku:
- O BRAKU WSPÓŁPRACY GMIN OKOŁOWARSZAWSKICH
- O PARKU RZECZNYM „KANAŁ HENRYKOWSKI”
- O TAMACH BOBROWYCH I ICH NISZCZENIU
- O PRESJI NA REZERWAT „ŁAWICE KIEŁPIŃSKIE”
- O SZYBKIEJ KOLEI PRZEZ ŚRODEK PARKU
- PROJEKTY CPK ZAGROŻENIEM DLA ZIELONEGO RINGU

Serdecznie zapraszamy!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz